Staff


Principal Liam Walsh
Deputy Principal Mark Dowling
Deputy Principal
Deputy Principal
Clare Garrihy
Gillian Murphy

Teaching

Teacher Subject
Ruth Keane Science / Maths / Biology
Audrey Ward Music / English/SPHERE
Darren Moulten Technology / Metalwork / Tech. Graphics
Carolina Fernandez-Garcia Spanish 
Trish Elwood EAL / French / Language Support
Leona O'Grady English / History/SPHERE
Meadhbh Mc Cabe
Materials Wood Technology/Construction/Technology
 Caroline Mitchell Science/Maths/Physics/L.S.
Gillian Murphy
German/Spanish
Sinead Moran Irish/Geography/C.S.P.E./S.P.H.E
Elizabeth Pringle Art/CSPE/SPHE/Digital Media
Paul Hickey
Art
Patrick Sinnott Technology / Wood / Technical Graphics / DCG
Deborah O'Neill Business Studies/Maths/L.C.V.P
Ronan McCabe History/Geography
Krista Dunne  Religious Ed./English
Karen Whooley
Spanish/Gaeilge
Lorna Cunningham 
Music/English
Cárthach Bán Breathnach  History/Gaeilge 
Ellen Gillooly English/SPHE/CSPE
Roisin Breslin Science/Biology/Chemistry
Susan O'Donovan
 Business/Accounting/Career Guidance
Anna Marie Flanagan Gaeilge/English
Katie Buckley Home Economics/HCT
Kristan Fox Maths/CSPE/SPHE/Computer Science
Sarah Louise Cahill Maths/Geography/CSPE/SPHE/LS
Paula Gormley Materials Technology (Wood)/TG/DCG
Michael O' Sullivan Maths/Science/Physics
Neil Judd
English
Deborah Galbraith  English/Religion/Career Guidance
Samantha McCoy  Home Economics
Megan O'Brien  Religion/History
Grainne Sloyan-Gallagher  History/Geography
Katie Cahill
Gaeilge/Maths
Mairead O' Rourke Maths/Science/Chemistry
Damien Downey Maths/Science/Physics/Computer Science
Michelle Allen
PE/Science/Biology
Aisling Corcoran English/History/LS
Aoife Moore
Business Studies/Accounting
Cara Doyle English/Religion
Liam Grant
History/Geography
Sarah Patton Science/Physical Education/Biology
Sarah Delahunt English/Learning Support
 Aoife Moore English
Medb Ní Fhearghail
German/Business/Economics
Hazel Breheny English/Learning Support
Conor Lowry Physical Education/Science/Chemistry
 Amy Cotter Physical Education/Science
 John Harrington Tech.Wood/TG/DCG
Eleanor O'Gorman Maths
Aoife O'Reilly Maths
Laura Kelly Maths/Science/Biology


 
 
 
   

 
 

   

Ancillary Staff

Peter Malakauskas School Caretaker
Arturas Druskevicius School Caretaker
Svetlana Garskiene School Maintenance
Sandra McCann
Accounts Secretary
 Jessica Brewer Secretary
 Elaine Deans Secretary

Ceannaire Bliana/Assistant Principals

Year Groups

Sinead Moran 1st Year
Mairead McGuire 2nd Year
Leona O'Grady 3rd Year
Ruth Keane 5th Year/TY/LCA Yr 1
Christine Connolly 6th Year/LCA Yr 2
Ronan McCabe Incoming 1st Year Yearhead/ Exams Coordinator
Geraldine Leahy Programme Co-ordinator
Michelle Allen  ICT and Digital Learning Coordinator

Tutor

Class Grouping

Grainne Gallagher Rang Ailbhe
Mairead O'Rourke Rang Ailill
Ronán O'Reilly Rang Conán
Siubhán Nielsen Rang Diorraing
Liam Grant Rang Lia
Shane McGlynn Rang Oscar
Susan O'Donovan Rang Aodh
Amy Cotter Rang Conn
Laura Mullins Rang Dairbhreach
Aoife O'Reilly Rang Fiachra
Damien Downey Rang Fionnuala
Sinead Greene Rang Gluaire
Róisin Breslin Rang Lir
Mark Baldwin Rang Maoile
Frances Shannon Rang Croí
TJ Maguire Rang Fionn
Sarah Louise Cahill Rang Diarmuid
John Harrington Rang Grainne
Kristan Fox Rang Tristan
Sarah Patton Rang Conchobair
Deborah Galbraith Rang Deirdre
Paula Gormley Rang Naoise
Anna Marie Flanagan Rang Iseult
Deborah O'Neill Rang Áine
Elaine Martin Rang Aoife
Lis Pringle Rang Emer
Aisling Corcoran Rang Étain
Ian Byrne Rang Nessa
Megan O'Brien Rang Sadhbh
Krista Dunne Rang Scathan (LCA Year 1)
Sinead Moran Rang Airt
Karen Whooley Rang Ború
Aoife C Moore Rang Éanna 
Ellen Gilhooly Rang Rónan
Katie Buckley Rang Ruaíri
Mairead McGuire Rang Turlach (LCA Year 2)
Michael O'Sullivan Rang Tara (TY)
 Amanda Jolliffe Rang Uisnigh (TY)
Ms. Aisling Kirwan School Guidance Counsellor/ LCA/LCVP/TY/ICT Co-Ordinator

Support Staff

Adrienne Murray

Special Needs Assistant

Bernie O' Meara Special Needs Assistant
Susan Medcalf Special Needs Assistant
Philomena Farrell

Special Needs Assistant

Edel Bruce Special Needs Assistant
Cathy O' Rourke Special Needs Assistant
 Owen McDonald Special Needs Assistant
 Claire McGoldrick Special Needs Assistant

 

County Dublin Vocational Education Committee      Green Schools Flag       Image result for yellow flag logo

Copyright (c) 2018 Colaiste Pobail Setanta  |  Terms Of Use |  Privacy Statement
powered by SchoolWise